Federasyon Başkanı
Yrd. Doç. Dr. Ahmet Mazhar Bozdoğan Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı


1953 yılında Adana’da doğdu. Ata Koleji ve Çukurova Koleji’nde ortaokulu, Adana Koleji ve Seyhan Işık Koleji’nde Lise eğitimini tamamlandı. Üniversite öğrenimini de aynı ilde tamamladı. Yüzme sporu ile ilkokul ikinci sınıfta tanıştı. 1966 yılında Adana’da yapılan Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda ilk birinciliğini kazandı. 1970 yılında yapılan Türkiye Yüzme Şampiyonası’nda 11 Türkiye Rekoru kırarak bu alanda bir ilki gerçekleştirdi. Yine iki ay gibi kısa bir sürede 36 tane Türkiye Rekoru kırarak Türk Spor Tarihine geçti ve Altın Çocuk, Platin Çocuk ve Rekor Makinesi gibi isimlerle adlandırılmaya başlandı. 1966 -1976 yılları arasında gençler 100, 200, 400, 800,1500 metre serbest ve büyükler 200, 400, 800,1500 metre serbest rekorlarını aralıksız olarak elinde tuttu. 100’e yakın Türkiye rekoruna sahip Bozdoğan, Dünya Şampiyonası, Akdeniz Oyunları, ve Balkan Şampiyonaları’nda aralıksız 12 yıl süreyle Türkiye’yi başarıyla temsil etti. Birçok uluslararası müsabakalarda birincilik elde etti. 

1974 yılında Adana Demirspor Kulübü’nden Galatasaray Kulübü’ne transfer oldu. Aynı kulübün sutopu takımında da oynayarak yüzme kariyerine devam etti. 1977- 78 sezonunda Galatasaray Kulübü’ndeki aktif spor hayatını sona erdirdi. 1977 yılında Anadoluhisarı Spor Akademisi’nde Yüzme Bölümü öğretim görevlisi olarak göreve başladı. Bu görevde iken birçok başarılı Antrenör ve milli sporcu yetiştirdi. Türkiye Yüzme Atlama ve Sutopu Federasyonu’nda 2000 – 2004 yılları arasında Yüzme Milli takımından sorumlu yönetim kurulu üyeliği görevini yaptı. 1986 yılında Türkiye’de yüzme alanında ilk bilimsel kitabı yazdı. 

Daha sonra 5 tane kitap daha yazarak Bilimsel alanda Yüzmede tek kaynak oldu. Olimpik Kulaçlar projesini başlattı ancak yönetim değişikliği yüzünden projeyi devam ettiremedi. Yrd. Doç. Dr. kadrosuna atanan Bozdoğan, halen Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Bölümü’nde görevine devam etmektedir. 2008 Yılında Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı seçilen Bozdoğan halen görevine devam etmektedir. Federasyon Başkanlığı sürecinde Olimpik Kulaçlar Altyapı projesini tekrar hayata geçirdi. Ahmet Bozdoğan evli ve iki çocuk babasıdır. 

baskan@tyf.gov.trFederasyon Başkanı Dökümanlarına Ulaşmak İçin Tıklayınız.
TYF-Turkcell
TYF-Turkcell
Rekorlar
Rekorlar