TYF-TURKCELL OLİMPİK YÜZÜCÜLER EĞİTİM PROGRAMI NEDİR

Türk yüzmesine sporcu kaynağı oluşturmak, bu sporcu kaynağını bilimsel temellere dayandırarak eğitmek, dünya yüzmesinde kullanılan tüm yüksek performans gelişim araçlarını bu sporcuların gelişim süreçlerine dahil etmek, Türk yüzmesi açısından uluslararası arenada madalyaya ulaşma yollarının en gerçekçisidir.

Yüzmede bir sporcuyu yüksek performansa ulaştırma sürecindeki enstrümanlara bakıldığında; antrenör, kara egzersizleri uzmanı, masör, fizyoterapist, mentör, psikolog, doktor, fizyolog, yüzme bilimleri laboratuarları, akıntı havuzu, yüzme havuzu, biyomekanik uzmanı, pedagog, beslenme ve ergojenik yardım uzmanı, farmakolog, biyokimya uzmanı ve son olarak da o ülkeye ait bir yüzme ekolü gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen tüm uzmanlar işlerini ne kadar doğru yaparlarsa yapsınlar antrenman yaptırılacak sporcular doğru seçilmemişise, hedeflenen amaca ulaşılamayacaktır. Bu bakımdan yukarda bahse konu olan tüm uzmanlar, laboratuarın yanı sıra doğru yeteneklerin taranması ve bulunması ve eğitilmesine yönelik uzun dönem yüzücü yetiştirme projesine ihtiyaç duyulmaktadır

Yaptığımız tespitler sonucunda Türkiye’de yüzme okulları düzeyinde bir çok potansiyel yüzücü adayını̈ kaybediyoruz. Yüzmede lider olan birçok ülkenin yüzme eğitim ve sporcu gelişim /veya yetenek tespiti programları vardır veya böyle bir programı geliştiriyorlardır. (Amerika, Avustralya, Büyük Britanya, Çin, Rusya, vs.). Türk yüzücülerinin performanslarını geliştirmek amacıyla, genç yetenekli yüzücüleri tespit etmek ve geliştirmek için bir sistemimiz olmalıdır. Bu sistem, genç yüzücülere tam potansiyele ulaşmak ve uluslararası yarışmalarda alınan madalya sayısını arttırmak konusunda yardımcı olmalıdır.


Yayınlanma Tarihi : 05 Haziran 2014 09:35
  • İlgili Haberler
TYF-Turkcell
TYF-Turkcell
Rekorlar
Rekorlar